سوال در مورد فروش

مشاورین و کارشناسان مجموعه آوانت گارد، اقدامات قانونی خرید ملک در ترکیه برای شما را به گونه ای پیش می برند، که در زمان فروش با مشکل مواجه نشوید و به راحتی بتوانید ملکتان را بفروشید.

خریداران و صاحبان ملک در ترکیه نیز مانند ایران باید هر سال مالیات و عوارض شهرداری پرداخت کنند. این عوارض بسیار ناچیز می باشد و بستگی به متراژ، سال ساخت، منطقه و … متفاوت می باشد. و مبلغ آن کم و ناچیز می باشد.

دارندگان املاک در ترکیه که به مدت ۵ سال ملک خود را نفروخته اند، و فروش ملک بعد از ۵ سال انجام می دهند، نیاز به پرداخت مالیات در هنگام فروش نمی باشند. و در واقع معاف از مالیات در هنگام فروش می باشند.

این موضوع که خرید ملک در ترکیه فقط شامل ملک می باشد و خریدار به اصطلاح صاحب خاک نمی شود، شایعه ای بیش نیست. و افراد و سرمایه گذاران خارجی می توانند مانند شهروندان ترک، در ترکیه ملک خریداری کنند. و از این نظر هیچ تفاوتی با شهروندان ترک ندارند. و از عرصه و اعیان به صورت کامل سهم برده و مالک خاک نیز می شوند.

اصل و ترجمه پاسپورت و کارت ملی (شناسنامه) خریدار؛ در صورتی که خرید ملک با وکالتنامه انجام گیرد و وکیل هم شخص غیر ترک باشد، ترجمه پاسپورت و کارت ملی وکیل هم نیاز می باشد.

شماره مالیاتی

گزارش اکسپرتیز

4 قطعه عکس بیومتریک

مترجم رسمی اداره تاپو

جهت اطلاعات بیشتر در مورد مدارک مورد نیاز خرید ملک در ترکیه ، می توانید مطلب مربوط به مدارک خرید ملک در ترکیه را مطالعه کنید. اینجا کلیک کنید.

تعیین قیمت ملک در ترکیه نیز مانند ایران به عوامل مختلفی بستگی دارد. از مهمترین این عوامل می توان به منطقه، سال ساخت، امکانات و دسترسی های ملک و … اشاره کرد.

مسلما در هر کاری باید به متخصصین و کارشناسان باتجربه در زمینه مربوطه مراجعه کرد. در مورد خرید و فروش ملک نیز این موضوع صادق می باشد. به خصوص اینکه این کار در کشور دیگر که زبان متفاوت و قوانین متفاوتی دارد، انجام می شود. و حتی نباید به هر شرکت و شخصی که در صرفا در ترکیه هستند، اعتماد کرد. زیرا همانظور که گفته شد، این کاریست که نیاز به تخصص و حرفه ای بودن می باشد.

آدرس و نشانی ملک مورد نظر
عکس صاحب ملک
مشخصات ثبتی ملک در اداره ثبت اسناد ترکیه
نوع زمین مربوطه (نوع کاربری)
متراژ و مساحت کل زمین
نوع مالکیت ملک
قیمت ملک ( برحسب لیر ترکیه)
مشخصات مالک قبلی
مشخصات مالک جدید
تاریخ آخرین تغییر مالکیت
شماره ثبت مالک قبلی
اطلاعات مربوط به ثبت مالک جدید
تاریخ ، مهر و امضای مدیر اداره ثبت اسناد

از ماه مارس سال ۲۰۱۹ وزارت مسکن ترکیه قانونی تصویب کرد که مطابق آن؛ در صورت خرید و فروش ملک در ترکیه ، اگر یک سمت معامله، شخص خارجی باشد، گزارش کارشناسی ملک نیاز می باشد.

در واقع قبل از انجام معامله، جهت جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی، تمامی موارد حقوقی از قبیل شرایط سند، بدهی ملک، مجوز ساخت، قیمت مطابق رنج منطقه و … بررسی می شود. تمامی این موارد از سمت کارشناسان املاک شرکت آوانت گارد ، پیش از به نام زدن سند، بررسی می شود. و مشتری نگرانی از این بابت ندارد.

مبنای قیمت ملک در ترکیه، مطابق و همگام با قیمت روز و تغییرات روزانه در دنیا می باشد. اما در ایران به دلیل شرایط اقتصادی و نوسانات شدید، قیمت ملک روزانه در حال تغییر و افزایش می باشد.

بعد از خرید ملک در ترکیه ، بیمه هایی هستند که برای ملک اجباری می باشند. و حتما بعد از خرید ملک باید نسبت به تهیه آن ها اقدام کرد. مانند بیمه حوادث و بیمه زلزله. بیمه زلزله که به آن داسک (DASK) هم گفته می شود. و مبلغ آن زیاد نمی باشد. و تا حدود 400 لیر می باشد.

مسلما بله. شما صاحب ملک هستید و می توانید انتخاب کنید که در ملک سکونت کنید یا اجاره بدهید. افراد زیادی هستند که چندین ملک در ترکیه دارند، و در یکی از آن ساکن هستند اما بقیه را اجاره داده اند. و از لحاظ قانونی هم هیچ مشکلی ندارد.

گروه املاک آوانت گارد دارای بخش خدمات پس از فروش ملک در ترکیه می باشد. یکی از کارهایی که در این بخش انجام می شود، مربوط به مبله کردن منازل مشتریانی است که خرید ملکشان را با این شرکت انجام داده اند.
لازم به ذکر است که گروه املاک آوانت گارد طرف قرارداد با شرکت های بزرگ طراح دکوراسیون در ترکیه می باشد.

مجموعه ما طرف قرارداد با بیش از ۴۰۰ پروژه ساختمانی و صدها فایل شخصی ساز در سراسر استانبول اعم از بخش اروپایی و آسیایی می باشد. پس از مشاوره اولیه با مشاورین آوانت گارد پروژه ها و ملک های نزدیک به بودجه و سلیقه خریداران به آن ها نشان داده می شود.

روال کار در گروه املاک آوانت گارد به این صورت می باشد که براساس بودجه ، سلیقه، روحیات، تعداد افراد خانواده و … مناطق مناسب را معرفی می کنند. سپس برنامه بازدید هماهنگ کرده که خریدار از بین موارد، انتخاب و خرید نماید.

مقاومت و استحکام ساختمان های استانبول در برابر زلزله به دو صورت می باشد. ساختمانی قبل از زلزله سال 1999 و بعد از این حادثه.
بعد از این زلزله که خسارات زیادی داشت، تمرکز و سختگیری بر روی ضد زلزله بودن ساختمان ها بیشتر شد. و ملک های جدید که ساخته می شوند به استانداردهای اروپا تا حد زیادی نزدیک می باشند.

یکی از فعالترین پیمانکاران دنیا، بخش پیمانکاری و ساخت و ساز در ترکیه می باشد. در سال 2007 ، ترکیه در رتبه 3 بعد از آمریکا و چین، بهترین مهندسی عمران دنیا قرار گرفت. که 22 شرکت این کشور در فهرست بهترین شرکت های مهندسی عمران معرفی شدند.

بله در صورتی که خرید ملک از مجموعه آوانت گارد انجام شود، پروسه اخذ اقامت یا شهروندی ترکیه نیز توسط دپارتمان حقوقی این مجموعه به صورت کامل خدماتی به خریداران محترم ارائه می گردد.

در صورت انجام معامله خرید و فروش ملک در ترکیه هیچ محدودیتی وجود ندارد. فرد ترک، فرد خارجی با کارت اقامت ترکیه و یا حتی بدون کارت اقامت، می توانند خرید و فروش انجام دهند. داشتن پاسپورت معتبر و شماره مالیاتی جهت انجام معامله کافی می باشد.

گروه املاک آوانت گارد، ملک های با حداقل بودجه 500,000 لیر را انجام می دهد.

با خرید ملک 250 هزار دلار در ترکیه برای شخص سرمایه گذار ، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می توان شهروندی درخواست داد.

با خرید ملک کمتر از ۲۵۰.۰۰۰ دلار، به سرمایه گذار ، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال اقامت سالانه ترکیه داده می شود. و در صورت ۵ سال حضور در خاک ترکیه، قابل تبدیل به شهروندی ترکیه می باشد. باید توجه کرد جهت درخواست شهروندی، حضور مداوم در خاک ترکیه الزامی می باشد. برای هر سال 1 ماه خروج از ترکیه مشکلی ندارد.

اقامت اخذ شده از طریق خرید ملک در ترکیه قابل تمدید می باشد. و در صورت تمدید بعد از ۵ سال و حضور در ترکیه، متقاضی می تواند درخواست تبدیل اقامت به شهروندی نماید.

خیر، برخلاف شایعاتی که وجود دارد، هیچ تفاوتی بین سند ملکی یک شهروند ترک و یک شخص خارجی وجود ندارد.

هزینه های انتقال سند در ترکیه ، شامل کمیسیون، هزینه گزارش اکسپرتیز، هزینه اداره تاپو، تهیه و ترجمه مدارک و … می باشد. کلیه هزینه ها در مجموع حدود 10 درصد ارزش ملک می باشد. که برعهده خریدار می باشد.

بیش از ۹۰ درصد از املاک معرفی شده به خریدار در گروه املاک آوانت گارد، به صورت آماده و به اصطلاح کلید تحویل می باشند. و ۱۰ درصد هم در صورت درخواست خریدار ( به دلیل ارزش افزوده و تسهیلات جاری ملک ) به صورت پیش خرید می باشد. که تمامی موارد پیش خرید دارای سند تفکیکی و آماده می باشند. که به نام خریدار ثبت می گردد.

در صورت تاخیر در تحویل ملک توسط فروشنده، ملزم به پرداخت جریمه تاخیر می باشد. و با توجه به این موضوع که در زمان خرید ملک کارشناسان گروه املاک آوانت گارد حضور دارند. و تمامی موارد در قرارداد فی مابین ذکر می گردد. و البته برای اطمینان بیشتر خریدار، می توان قرارداد را در دفترخانه منعقد نمود.

اقساط املاک در ترکیه بدون بهره می باشد.

با توجه به متفاوت بودن هزینه های شهرداری هر منطقه و تفاوت شرایط هر ملک ، پیشنهاد می شود در مورد هزینه های جانبی با کارشناسان گروه املاک آوانت گارد تماس بگیرید.

همانطور که می دانید، در صورت خرید ملک به ارزش حداقل 250 هزار دلار، شخص سرمایه گذار، همسر و فرزند زیر 18 سال می توانند شهروندی ترکیه را دریافت کنند. که این پروسه بعد از خرید ملک حدود 5 ماه زمان می برد. با پاسپورت ترکیه می توان به ه ۱۱۷ کشور جهان بدون ویزا سفر کرد. شرط حضور در خاک ترکیه و یا دانستن زبان ترکی وجود ندارد.

پاسپورت ترکیه جز یکی از 30 پاسپورت برتر دنیا می باشد. اعتبار پاسپورت ترکیه ۱۰ ساله بوده و تابعیتی که داده می شود، دائمی می باشد.

در صورت خرید ملک بیش از 250 هزار دلار در ترکیه، شخص سرمایه گذار، همسر و فرزند زیر 18 سال می توانند شهروند ترکیه شوند. فرزند زیر 18 سال در صورت رسیدن به سن سربازی، باید خدمت سربازی را بگذرانند. توجه داشته باشید که خدمت سربازی در ترکیه قابل خریدن می باشد.

تحویل سند با توجه به منطقه و ملک خریداری شده، بین ۱ روز الی ۲ روز متغیر می باشد.

به صورت عمومی ملک های بدون وسیله می باشند. اما در صورت تمایل از سوی خریدار، می توان ملک مبله هم خریداری کرد. مبله کردن ملک یا از طرف فروشنده انجام می شود و یا خریدار می تواند از خدمات گروه املاک آوانت گارد در زمینه مبله کردن منزل، استفاده کند.

با توجه به بودجه و هدف سرمایه گذاری در ترکیه ، مشاورین املاک آوانت گارد، ملک مسکونی ، تجاری ، زمین و … را توصیه می کنند. اغلب متقاضیان به دنبال تمدید اقامت ترکیه هستند که حتما باید ملک مسکونی خریداری نمایند. همچنین مالیات ملک مسکونی کمتر از ملک تجاری می باشد. و همچنین فروش ملک مسکونی آسان تر می باشد.

امکان اخذ وام بانکی در ترکیه برای خارجیان تقریبا وجود ندارد. اما گروه املاک آوانت گارد این امکان را برای متقاضیان فراهم کرده که از پروژه هایی خرید انجام دهند که وام بدون بهره با اقساط 1 تا 8 ساله به متقاضیان می دهند.

با توجه به متراژ، منطقه، امکانات رفاهی (مانند نگهبانی، امکانات تفریحی و …) شارژ ماهانه متفاوت می باشد. و از 200 لیر تا حتی 3000 لیر متفاوت می باشد.

خرید ملک تازه ساخت یا به اصطلاح ملک صفر، نسبت به ملک دست دوم مزایای زیادی دارد. به عنوان مثال:

ملک های تازه ساختی که در ترکیه توسط گروه املاک آوانت گارد به فروش می رسد، دارای گارانتی تاسیسات و تجهیزات الکتریکی ۲ الی ۵ سال از سوی سازنده می باشند. همین موضوع تمایل خریداران به خرید ملک تازه ساخت را بیشتر کرده.
پروسه قانونی و حقوقی به نام زدن املاک تازیه ساخت، پروسه ای مطمئن تر می باشد.

تقریبا می توان گفت تمام املاک دست دوم دارای مستاجر بوده. و امکان بازدید این املاک سخت می باشد. و همچنین بعد از خرید ملک در صورت آشنا نبودن خریدار به قوانین موجر و مستاجر در ترکیه، تخلیه ملک ممکن است مشکل ساز شود.

ترکیه کشوری است که از لحاظ اقتصادی تقریبا شرایط ثابت و رو به رشدی دارد. و تا حد زیادی در حال پیشرفت و نزدیک شدن به استانداردهای کشورهای اروپایی می باشد. ترکیه کشوری است که حامی سرمایه ی سرمایه گذاران خارجی می باشد. و با سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه به خارجیان، اجازه اقامت و زندگی داده می شود.

کشور ترکیه رتبه 2 فروش ملک در دنیا را دارد. این موضوع نشان دهنده اطمینان سرمایه گذاری در زمینه خرید ملک در ترکیه می باشد. و همین افزایش تقاضا در سال های اخیر، باعث افزایش قیمت ملک در ترکیه شده است.

بله، از سال 2012، و با حذف قانون متقابلیت، افراد تبعه خارجی همه کشورها می توانند در ترکیه ملک خریداری کنند. و ممنوعیتی برای شهروندان هیچ کشوری ندارد. تا قبل از حذف این قانون، فقط شهروندان کشورهایی که متقابلا شهروندان ترک می توانستند در کشورشان ملک خریداری کنند، قادر به خرید ملک در ترکیه بودند.

قیمت ملک در ترکیه متفاوت و متغیر است. و عوامل مختلفی مانند منطقه، نوع ملک، سال ساخت، متراژ، طبقه، ویو و …. در قیمت ملک تاثیر دارد. اما به طور کلی می توان گفت قیمت ملک در شهر استانبول بالاتر از باقی شهرهای ترکیه است.

خیر. مالیات ملک در ترکیه برای خارجی ها و شهروندان ترک می باشد. و نحوه محاسبه آن نیز تفاوتی ندارد.

مالیات ثبت و انتقال سند، 4 درصد ارزش ملک می باشد که توسط خریدار بعد از خرید پرداخت می شود. اگر خرید از پروژه های پیش فروش انجام شود، مالیات بعد از خرید و انتقال سند پرداخت می شود.

بله، مالیات سالانه برای شهروندان ترک و خارجی مشابه است. که در هر سال باید پرداخت شود. و از طریق اپلیکیشن های مختلف بانکی و E-DEVLET قابل پرداخت است.